شروعی دوباره برای کنکور

کنکوری عزیز

هیچ وقت برای شروع دیر نیست

برای شروع هیچ محدودیتی وجود نداره میتونی متحول بشی یا همینجور که هستی باقی بمونی انتخاب با خودته

اما چگونه؟

اگه از اون دسته داوطلب هایی هستی که هنوز به طور جدی شروع نکردی یا تفریحانه مطالعه می کردی مراحل زیر رو به ترتیب انجام بده:

 • اراده کن و یک تصمیم قاطعانه و جدی بگیر چشمهاتو ببند و تصور کن که سال بعد شده و تو داری دوباره برای کنکور میخونی و افسوس میخوری که چرا زمان رو هدر دادی و از وقتی که باقی مانده استفاده نکردی.

 • چشمهاتو باز کن و اگه نمیخوای سال بعد افسوس بخوری برای یکبار هم که شده بلند شو و قاطعانه حرکت کن و تلاش کن.

 • لیست تمام دروس،سرفصل های هر درس سپس مباحث هر درس رو بنویس. جلوی هر کدام مشخص کن کدومها رو خوندی، یعنی (کتاب،جزوه،سوالات تشریحی و تست رو کار کردی) و کدام مباحث ناقص هست. همچنین کدام مباحث رو اصلا مطالعه نکردی. این هارو برای خودت مشخص کن.

 • در این زمان باقی مانده نمیشه 100 درصد همه مطالب رو در صورتی که اگه اصلا به طور جدی نخوندی تمام کرد اما میشه با توجه به اولویت بندی نتیجه خوب گرفت. پس بهتره از بند سه مباحثی که ناقص مطالعه کردی رو تمام کنی. برای مثال اگه تست باقی مانده تستش رو بزنی تا خیالت راحت بشه که این مباحث ناقص هم تموم شده.

 • بعد تکمیل مباحث ناقص، مباحث جدید رو با توجه به نکات زیر اولویت بندی کن و هر کدام رو وقت کردی مطالعه کن.

       اولویت بندی براساس:

 1. ضرایب هر درس در کنکور

 2. علاقه به موضوع و مبحث

 3.  اهمیت مبحث (تعداد سوالات آن مبحث در کنکور)

 4.  میزان تسلط خودت به مبحث

      سپس مبحث مورد نظر رو مطالعه کن. ابتدا کتاب و جزوه،سپس تست آن مبحث.

 

 • طوری برنامه ریزی بکن که تا آخر هفته سوم خرداد تمام کنی، سپس آخر هفته سوم خرداد تا دو روز قبل امتحان کنکور فقط مطالب خوانده شده را مرور کن. تست زمان دار بزن آزمون جامع به سبک کنکور از خودت بگیر،نقاط ضعف رو رفع کن ولی مطلب جدید و کتاب  جدید نخون. ( اگه از اون دسته داوطلبین هستی که به موقع شروع به خواندن کردی،تا هفته دوم خرداد تمام و جمع بندی کن.)

 • برنامه ریزی به گونه ای باشه که تعادل مطالعاتی بر اساس ضرایب هر درس رعایت بشه. زمانی را برای مرور مطالب خوانده شده در نظر بگیر. برای دروس حفظی اگه 90 دقیقه وقت گذاشتی، 60 دقیقه کتاب بخون و 30 دقیقه تست بزن و برای دروس تمرینی برعکس.

 • در آخر تست هایی که نمیتونی حل کنی رو علامت بزن تا مجدد آن ها را مرور و بررسی کنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *